Buy Now

Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00

Rodzaje dozowników do kleju i silikonu – który najlepszy?

Samo przygotowanie spoiwa do łączenia elementów nie wystarczy, by zagwarantować powodzenie wykonywanych prac – trzeba przecież w jakiś sposób je nałożyć. Jak się okazuje: dozownik do kleju bądź silikonu to niezastąpiony pomocnik w wielu dziedzinach – zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest precyzja aplikacji. Czym kierować się, dokonując wyboru odpowiednich do tego narzędzi? Zapraszamy do lektury.

Z tego wpisu dowiesz się

Dozowanie kleju lub silikonu – co trzeba wiedzieć?

Podczas prac z użyciem kleju lub silikonu nie sposób nie skorzystać z pomocy odpowiedniego aplikatora. Każdy wykwalifikowany fachowiec bez wątpienia niejednokrotnie miał okazję obsługiwać to niezastąpione urządzenie. Często wybieranymi wariantami w przypadku dozowników do kleju lub silikonu są te pneumatyczne (zasilane powietrzem), wykorzystywane do produkcji masowej, oraz manualne – ręczne – znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach. Chociaż ich przeznaczenie pozostaje takie samo, to różnią się one sposobem użycia. W jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

  • W przypadku drobniejszych aplikacji, niewielkiego obszaru wymagającego interwencji, mniejszego zapotrzebowania na spoiwo czy sporadycznego użycia aplikatory ręczne powinny okazać się wystarczające. Zapewniają one wygodę dozowania i świetnie sprawdzają się w przypadku użycia kleju dwuskładnikowego. Łatwość w obsłudze oraz małe wymagania co do korzystania z urządzenia są zdecydowanymi zaletami tego wariantu aplikatora – w szczególności w sytuacjach, gdy klejenie odbywa się rzadko lub dostęp do narzędzi pneumatycznych jest utrudniony.
  • Zasilane powietrzem aplikatory pneumatyczne często spotykane są pod postacią pistoletów aktywowanych poprzez naciśnięcie spustu. Nierzadko ich konstrukcja składa się ze stalowych lub aluminiowych elementów, co zapewnia trwałość i długą żywotność sprzętu. Tego typu dozowniki powinny być przystosowane do pracy pod odpowiednim ciśnieniem podczas procesu nakładania mas uszczelniających, kleju czy silikonu. Sprawdzą się w działaniach profesjonalnych, na większych powierzchniach czy tam, gdzie wymagana jest wydajność przy aplikacji dużej ilości spoiwa.

dozownik do kleju/silikonu

Przy wyborze idealnego dozownika warto wziąć pod uwagę zakres planowanych działań oraz ich charakter, dostępność sprzętu w miejscu pracy czy wygodę użytkowania, która także jest niezbędna do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

By naprawa się kleiła – o czym pamiętać podczas aplikacji?

Wybranie odpowiedniego kleju lub silikonu to jedynie połowa sukcesu. Równie ważnym elementem przed przystąpieniem do łączenia materiałów jest dobór stosownego sprzętu, za pomocą którego możliwe będzie skuteczne dokonanie aplikacji. W pewnych przypadkach korzystanie z aplikatorów okazuje się wręcz koniecznym warunkiem pracy, a nie tylko opcjonalnym ułatwieniem. Niektórych rodzajów kleju nie można bowiem nakładać ręcznie. Jakich jeszcze kwestii nie należy pomijać przed przystąpieniem do klejenia?

Przypominamy, że zasadą poprawnie przeprowadzonej aplikacji kleju jest stosowanie go na powierzchniach suchych, czystych i uprzednio odtłuszczonych – jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, nie pomoże nawet najlepszy podajnik do kleju, bez względu na wybrany model. Jednocześnie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac niezbędne jest wcześniejsze upewnienie się, że komponenty używane do utworzenia połączenia są ze sobą kompatybilne. Poszczególne elementy, różniące się od siebie składem chemicznym, mogą mieć inną skuteczność w kontakcie z odmiennymi materiałami, co w przypadku nieumiejętnego łączenia może skutkować niepowodzeniem. Ponadto jeżeli stosowane spoiwo ma postać kleju na gorąco, po jego nałożeniu należy zachować wszelkie środki ostrożności, by nie wyrządzić sobie krzywdy podczas nakładania. Obejmuje to między innymi odczekanie odpowiednio długiego czasu aż do całkowitego wyschnięcia kleju oraz stosowanie odzieży ochronnej.

Istnieją różne rodzaje dozowników do silikonu oraz kleju – pomimo identycznego przeznaczenia każdy z nich może znaleźć zastosowanie w nieco innych warunkach. Jeżeli mimo wszystko zdecydowanie się na konkretną opcję wciąż stanowi problem, warto pamiętać o tym, iż wybór zależy od rodzaju prac, wielkości obszaru poddanego procesowi klejenia oraz rodzaju samego produktu wykorzystanego do aplikacji. A także, naturalnie, od preferencji użytkownika.