Buy Now

Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00
Frezy

Zastosowanie różnego rodzaju frezów w produkcji stolarki okiennej

Produkcja stolarki okiennej wymaga zastosowania wielu specjalistycznych maszyn, a co za tym idzie – również fachowych narzędzi. Ważne miejsce w tym procesie zajmują urządzenia, w których narzędziami skrawającymi są różnego rodzaju frezy. Każdy z nich ma swoje indywidualne zadanie. Poniżej przedstawiamy kilka typów wraz z ich funkcjami.

Z tego wpisu dowiesz się

Frezy – do czego są potrzebne?

Frezy, które oferujemy są przeznaczone głównie do obróbki profili PVC, aluminium i stali. Do ich zadań należy:

 • frezowanie otworów odwodnieniowych,
 • oczyszczanie wrębów uszczelkowych,
 • obróbka naroży,
 • frezowanie kieszeni pod zamek i zasuwę,
 • frezowanie nawietrzaków okiennych,
 • frezowanie powierzchni profilu PVC pod zgrzew,
 • frezowanie słupków,
 • frezowanie otworów pod zawiasy.

Jakie frezy wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę narzędzi, w tym również frezów. Które wybrać?

Najpierw należy określić rodzaj obrabianego materiału, następnie typ maszyny (frezarka ręczna, stacjonarna – z posuwem ręcznym lub automatycznym, a może centrum obróbcze CNC?) Kolejno definiujemy parametry obróbki (prędkość obrotową, posuw), a także ustalamy, czy obróbka odbywa się z użyciem chłodziwa (aluminium, stal, inne metale). Cena narzędzia powinna być ostatnim kryterium jego doboru. Tanie narzędzie to krótki czas pracy i niższa wydajność, ale nie zawsze perfekcyjna jakość obrobionej powierzchni. Droższe narzędzie (właściwie dobrane) pozwala na wielokrotne wydłużenie czasu pracy (bez konieczności wymiany elementu), zwiększa wydajność obróbki, skracając tym samym czas produkcji, oczywiście gwarantując perfekcyjną jakość obrabianej powierzchni. Do każdej maszyny przeznaczone są inne narzędzia. Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy najlepsze.

frezy

Sprawdź FREZY dostępne w naszej ofercie

Dowiedz się więcej

Frezy do okien i ich różnorodne zastosowanie

Frezy przeznaczone do maszyn ręcznych zostały specjalnie zaprojektowane tak,
aby umożliwić precyzyjną obróbkę elementów okiennych bez konieczności korzystania z dużych sprzętów stacjonarnych, np. do prac w postaci frezowania otworów pod nawietrzaki. Dzięki swojej mobilności i wszechstronności frezarki w połączeniu z odpowiednimi frezami stanowią nieocenione akcesorium na linii produkcyjnej czy też w warsztacie każdego montera.

Frezy do odwodnień

Jedno- lub wieloostrzowe, wykonane ze stali HSS lub z węglika (zależnie od typu maszyny), umożliwiają wykonanie otworów odwodnieniowych (dających szansę na odparowanie skraplającej się wilgoci w profilach PVC, stalowych i aluminiowych).

Modele frezów trzpieniowych

Frezy trzpieniowe umożliwiają między innymi wykonanie otworów odwodnieniowych, kasety pod zamek i wkładkę czy udrożnienie wrębu uszczelkowego. Na rynku dostępne są frezy trzpieniowe:

 • z ostrzami spiralnymi – od 1 do 4 (zależnie od obrabianego materiału),
 • z ostrzami prostymi – zazwyczaj dwuostrzowe. Są przeznaczone do wycinania różnych kształtów z płyt i frezowania otworów oraz wrębów,
 • profilowe – stosowane głównie w stolarstwie.

Frezy to ogromnie zróżnicowana kategoria narzędzi, które różni materiał wykonania, kształt, wielkość oraz przeznaczenie. Dlatego ich zakup nie zawsze jest prosty, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrany frez może uszkodzić obrabiane tworzywo, ale również wpłynąć negatywnie na wydajność i jakość pracy. Warto więc zawsze dokładnie zapoznać się z wymaganiami zlecenia, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Wybór odpowiednich urządzeń i narzędzi w produkcji stolarki okiennej ma kluczowe znaczenie dla jakości finalnego produktu oraz całego procesu produkcji.